top of page
Anchor 4

Pažink augalus visus metus

Visus metus kviečiame į augalų pažinimo ekskursijas su gamtininku Giedriumi Vaivilavičiumi, kuris atvers gamtos pasaulį ir parodys prigimtinį ryšį su juo.

pl dabrtine eksk
dabartine eskursija

TEMINĖS-SEZONINĖS

augalų pažinimo ekskursijos

giedriaus ikona-05.png

Deja, augalų pažinimo ekskursijos šiuo metu nėra rengiamos. Kviečiame prisijungti į kitus mūsų renginius!

Rudenį, nužydėjus pievoms, susikaupia ištisas sėklų lobynas, žemėje glūdinčio augalų šaknys pasiruošia žiemoti ir sukaupia maisto medžiagas, o nurudę neišvaizdūs  stiebai gali tapti virvutėmis, siūlais ar augaliniais kilimėliais.

ruduo
Mažiau
rudeniniai zolinejimai_Artboard 40 copy
giedriaus augalu pazinimas 3 stiebai ir
seklos trace svetainei-17.png
saknys trace svetainei-08.png
rudeniniai zolinejimai-09.png
rudeniniai zolinejimai-10.png
seklos trace svetainei-15.png

Rudeniniai žolinėjimai atkreipia dėmesį į laukinius augalus ir jų turtus. Rudenį, nužydėjus pievoms čia susikaupia ištisas sėklų lobynas, žemėje glūdinčio augalų šaknys pasiruošia žiemoti ir sukaupia maisto medžiagas, o nurudę neišvaizdūs  stiebai gali tapti virvutėmis, siūlais ar augaliniais kilimėliais.

Sėklos ir šaknys teikia žmogui daug naudos.  Skėtinių augalų sėklos su žiedynais (morkos, barščiai, saliavai ir kt.) yra puikūs aromatiniai prieskoniai, o švendro burbuolė ar šerytės grūdai ‒ sotus laukinis maistas. Kai kurių laukinių augalų maistinės šaknys gali pakeisti įprastas daržoves:  dvimetė nakviša – tai tarsi laukinis burokas, varnalėša − bulvė, pelkinė notra − gumbinė saulėgrąža. O kur dar šaknų vaistinėlė − vaistinė taukė, rūgtis gyvatžolė, paprastoji kiaulpienė, miškinė sidabražolė, vaistinis valerijonas ir daugelis kitų puikių šakninių augalų!

Gamtininkas Giedrius Vaivilavičius, patyręs vedlys po gamtos pasaulį ir išgyvenimo mokymų vadovas, augalų pažinimo ekskursijos metu vedžios po laukinį Dievo daržą ir mokys atpažinti sėklas subrandinusius augalus, surasti vertingas šaknis ir pluoštinius stiebus.  

Ekskursijos  metu:

  • sužinosite, kokias sėklas, vaisius ir šaknis rinkti;

  • susipažinsite su maistinėmis, aromatinėmis, vaistinėmis augalų savybėmis;

  • ragausite ir uostysite maistui bei prieskoniams tinkamus laukinius augalus;

  • išmoksite atpažinti pluoštinius augalus ir sužinosite kokią naudą jie mums gali teikti šiandien;

  • praktinis užsiėmimas.

Anchor 5
ruduo
seklos trace svetainei-17.png
SEKLOS UZRASAS-18.png

Gamtininkas Giedrius Vaivilavičius išmokys atpažinti sėklas subrandinusius augalus ir prisirinkti naudingų sėklų, tinkamų maistui, prieskoniams ir kitoms reikmėms. 

seklos trace svetainei-15.png
seklos trace svetainei-16.png
seklos trace svetainei-17.png
seklos
seklos pl

Laukiniai augalai − Dievo daržas: niekas jų nei sėja, nei augina, o jie žydi ir noksta. Rudeniop, nužydėjus pievoms Dievo darže susikaupia sėklų lobynas, kurį nuo neįgudusios akies slepia nurudavę lapai. Iš šių sėklų pavasarį sudygs ir išaugs nauja augalų karta. 

Gamtininkas, ekologas Giedrius Vaivilavičius, patyręs vedlys po gamtos pasaulį ir išgyvenimo mokymų vadovas, mokys atpažinti sėklas subrandinusius augalus ir prisirinkti naudingų sėklų. Skėtinių augalų sėklos su žiedynais (morkos, barščiai, saliavai ir kt.) − aromatiniai prieskoniai. Šeryčių ir grikiukų sėklos – maistas.  Pūkuotos gauromečio ir usnies sėklos – puiki idėja pagalvei ar net čiužiniui. Ekskursijos metu sužinosite sėklinių augalų gamtines savybes, jų teikiamą naudą ir reikšmę kultūros istorijoje bei mitologijoje. Taip pat galėsite paragauti valgomų sėklų bei šaknų. Augalus atpažinti ir surinkti padės praktinės užduotys. 

Ekskursijos metu sužinosite, kas yra natūralios pievos ir kaip iš laukinių augalų sėklų susikurti turtingą daugiažiedę pievą prie savo namų.   

saknys trace svetainei-08.png
ruduo/pavasaris

Ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį pats tinkamiausias metas rinkti naudingąsias šaknis, kuriose šaltuoju metu laiku susitelkia augalo gyvybinės galios. 

Gamtininkas Giedrius Vaivilavičius atskleis, kuo naudingos augalų šaknys ir kaip jas atpažinti.

Mažiau
Plačiau
SAKNYS UZRASAS BALTAS-11.png
saknys trace svetainei-07.png
saknys trace svetainei-09.png
saknys
saknys pl

Žiedams nužydėjus, augalų lapams nuvytus, ateina metas rinti naudingąsiais šaknis. Sunku net įsivaizduoti, kokius lobius žemėje rudenį sukaupia augalai – čia ir vaistai, ir maistas, ir kvapnieji prieskoniai, ir netgi dažai iš laukinio daržo. Prieš žiemą šaknyse susitelkia gyvybinės jėgos, todėl rudenį ir ankstyvą pavasarį yra tinkamiausias metas tokius augalus rinkti.
 

Yra maistinių šaknų, pakeičiančių įprastas daržoves:  dvimetė nakviša – tai tarsi laukinis burokas, varnalėša − bulvė, pelkinė notra − gumbinė saulėgrąža. O štai pievinio putelio šaknies skonis primena mėsą.

Čia pat ir šaknų vaistinėlė − vaistinė taukė, rūgtis gyvatžolė, kiaulpienė, miškinė sidabražolė (dar vadinama geležinėmis šakniukėmis) ir daug kitų augalų. O kur dar  šaknų aromatinės ir dažinės savybės!

 

Ekskursijos metu sužinosite, kur rasti šakninius augalus, kaip išsikasti šaknis ir jas paruošti naudojimui (valgyti šviežias, džiovinti, virti pelenuose ar kitaip apdoroti). Ekskursijos pabaigoje virsime saldžią džiovintų miško vaisių sriubą su varnalėšų šaknimis.
 

Augalus atpažinti ir paruošti mokys gamtininkas, ekologas Giedrius Vaivilavičius, vedlys po gamtos pasaulį ir išgyvenimo mokymų vadovas.  

Kai šaltuoju metų laiku akys pavargsta nuo rudai pilkšvų spalvų, gyvybės džiaugsmo nesiliauja spinduliuoti visžaliai augalai. Ekskursijos metu sužinosite, kokie laukiniai augalai žaliuoja ištisus metus ir buvo naudojami maistui, arbatoms bei šventiniam namų papuošimui.

žiema/
ankstyvas pavasaris
giedriaus augalu pazinimas 4 kas zaliuoj
giedriaus augalu pazinimas 4 kas zaliuoj
giedriaus augalu pazinimas 4 kas zaliuoj
giedriaus augalu pazinimas 4 kas zaliuoj
giedriaus augalu pazinimas 4 kas zaliuoj
giedriaus augalu pazinimas 4 kas zaliuoj
Mažiau
Gruodis

Kai šaltuoju metų laiku akys pavargsta nuo rudai pilkšvų spalvų, gyvybės džiaugsmo nesiliauja spinduliuoti visžaliai augalai. Klystume manydami, kad žiemą vasarą žaliuoja tik eglės ir pušys: visur − pievoje, miške, upėje, pelkėje galima rasti žalumos. Lapuotynuose žaliuoja pipirlapės, eglynuose − atgiriai, pušynuose − bruknės, pataisai. Pasidairę šaltiniuotose vietose aptiksime karčiąją kartenę, o aukštapelkėje džiugina spanguolės ir  kiminai – amžinai gyvos samanos.

 

Visžaliai augalai kultūroje  turėjo ir simbolinę reikšmę – eglių ir pušų šakelės, bruknių ir meškauogių lapai, kadagių spygliai ir amalų rutuliai simbolizavo gyvybę. Būtent todėl iš jų buvo daromi vestuviniai sodai ir pinami vainikai, jais puošė ir smilkė namus. Simbolinę reikšmę žalias Kalėdų vainikas, ženklinantis gyvybės atgimimą žiemos saulėgrįžos metu, žalias kadagys, skinamas Verbų sekmadienį bei daugelis kitų augalų.

 

Šiuos ir kitus visžalius augalus surasti ir jų naudingąsias savybes pažinti mokys gamtininkas, ekologas Giedrius Vaivilavičius, patyręs vedlys po gamtos pasaulį ir išgyvenimo mokymų vadovas.

Ekskursijos pabaigoje virsime maistingą ir vitaminingą gėrimą iš pušies spyglių ir kitų žiemos miško gėrybių.  

​Renginio metu bus mokoma atsakingai elgtis gamtoje ir tausojančiai rinkti mažuosius gamtos turtus, sužinosite, kodėl ir kokius augalus rinkti draudžiama.

Gruodis placiau
vasara
VASARINIAI ZOLINEJIMAI su Giedriumi

Vasara ‒ pats palankiausias metas pažinti turtingą augalų pasaulį ‒  vaistinius, maistinius, aromatinius, tinkamus dažams, pluoštams ar dirbiniams. 

Mažiau

Su laukinių augalų turtais (nuo pažįstamų žolynų ‒ kraujažolės, čiobrelio ar mėtos iki menkai žinomų ‒ gyvatžolės, lakišiaus, sidabražolės  ar saliavo) žolinėjimų metu supažindins gamtininkas, ekologas, išgyvenimo mokymų vadovas Giedrius Vaivilavičius. 

Kokie laukiniai skanėstai aptinkami paežerėse ir greta šaltinių? Kokie žolynai skleidžia malonų kvapą pirtyje? Kas iš gamtos vaistinės greitai sugydo žaizdą ir kokių žolelių vertėtų pasidžiovinti arbatai, kad tamsiomis žiemos dienomis prašviesėtų nuotaika? Šiuos ir dar daugybę kitų dalykų sužinosite žolinėdami su Giedriumi.

 Augalų pažinimo ekskursijos metu:

  • išmoksite atpažinti augalus ir susipažinsite su vaistinėmis, maistinėmis, aromatinėmis ir kitomis naudingomis jų savybėmis;

  • paragausite ir ruošite „laukinį maistą“ ir virsite šviežiai surinktų žolelių arbatą;

  • sužinosite, kaip rinkti augalus ir juos išsaugoti;

  • pasipildysite vaistinių ir kvapniųjų augalų atsargas;

  • mėgausitės vasaros grožiu ir šiltu bendravimu su gamtą mylinčiu vedliu.

VASARINII PL
VASAR
visus metus
Mažiau

Vieni augalai − tvirti ir patvarūs, kiti – minkšti ir švelnūs. Dėl savo skirtingų savybių augalai žmogui duoda daug naudos: jie rengia, šildo, saugo, puošia, gydo ir suteikia medžiagos daugybei naudingų dalykų pasigaminti. 

Ekskursijoje sužinosite, kaip augalai gali praturtinti buitį ir padaryti gyvenimą patogesnį, gražesnį ir įdomesnį.

giedriaus augalu pazinimas 3 stiebai ir
giedriaus augalu pazinimas 3 stiebai ir
giedriaus augalu pazinimas 3 stiebai ir
giedriaus augalu pazinimas 3 stiebai ir
giedriaus augalu pazinimas 3 stiebai ir
Plačiau
tvirti t
tvirti stibai pl

Vieni augalai − tvirti ir patvarūs, kiti – minkšti ir švelnūs. Dėl savo skirtingų savybių augalai žmogui duoda daug naudos: jie rengia, šildo, saugo, puošia, gydo ir suteikia medžiagos daugybei naudingų dalykų pasigaminti. 

Gamtininkas Giedrius Vaivilavičius kviečia susipažinti su laukiniais augalais, pritaikomais kasdieniniame gyvenime. Kaip augalai gali praturtinti buitį ir padaryti gyvenimą patogesnį, gražesnį ir įdomesnį? Kuo jie pranašesni, tvaresni ir sveikesni?

Augalų pažinimo ekskursijos metu sužinosite apie gamtoje randamus turtus – pūkus, pluoštus ir žieves, pamatysite, kaip atrodo  dilgėlių, dvimečių nakvišų, gauromečio pluoštai, išmoksite, ką galima pasidaryti iš guobos, skirpsto ir liepų karnų. Rankiodami pluoštinius augalus, sužinosite ne tik apie  pluoštą, bet ir apie kitas augalų savybes ir panaudojimą. Išgirsite, iš ko gali būti daromi augaliniai čiužiniai, kokiais augalais geriausiai šiltinti namus ir dengti stogus ir ko deda į tinką, kad jis būtų tvirtesnis. 

Ekologas, patyręs vedlys po gamtos pasaulį Giedrius Vaivilavičius patars ir parodys, kur ieškoti naudingų augalų ir papasakos, kuo tokios vietos svarbios biologinei įvairovei, ekosistemoms ir aplinkos švarinimui.

Praktinio užsiėmimo metu išmoksite iš surinktų pluoštinių augalų nusivyti virvutę, nusiausti kilimėlį, pasigaminti čiužinį iš švendrų ir nendrių šluotelių.

Galerija
Anchor 1
bottom of page